top of page
WhatsApp Image 2023-01-20 at 19.09.30.jpeg

Vajinismusla Alakalı Sık Sorulan Sorular

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, vajen bölgesinde bulunan kasların istemeyerek kasılmaları halinde meydana gelir. Cinsel fonksiyon bozukluğu olarak bilinmektedir. Öncelikle vajinismus nedir? Ardından tedavi yöntemi nasıl olur? Sorularına yanıt vereceğiz. Kadın cinsel ilişkiye girmek istiyor fakat kendi iradesi dışında sağlıklı olarak cinsel ilişkiye girememesi durumunda meydana gelir. Bu durumda cinsel ilişkiye girerken kadın kendini kasmaya başlar. Cinsel birlikteliğe mani olunur.

İlgili durum, vajinanın dar veya geniş olmasıyla alakalı bir durum değildir. Vajinismus hastalığı cinsel ilişki sırasında kendiliğinden istenmeden kasılma meydana gelir. Kaslı ve esnek yapıda olan vajina kontrolsüz bir şekilde daralma yapar. Cinsel ilişkiye mani olur. İstenmeden meydana gelen bu kasılma vajina haricinde bütün vücutta ortaya çıkar.

Vajinismus durumu yaşayan kadınlar kadınlar genel olarak cinsel ilişki esnasında bacaklarını çok sıkı bir şekilde kapatıp cinsel ilişkiye girilmeyi engeller. Ya da bu ilişki sırasında çok yüksek oranda ağrılar meydana gelir. Bu durumunda akabinde çiftler arasında çeşitli huzursuzluklar meydana gelir. Ancak vajinismus tedavisi sayesinde bu huzursuzluğun yerini, mutluluğa bırakmak mümkündür.

 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • Instagram

Vajinismus Çeşitleri

Vajinismus hastalığı olan kadınlarda kadının cinsel yaşamının hangi zamanında ortaya çıkışına göre sınıflandırmalar yapılır. Bu hastalık ilk defa cinsel ilişkiye giren kadınlarda meydana geldiği gibi cinsel yaşamı normal iken ortaya sonradan çıkan vajinismus hastalığına yakalanan kadınlarda görülme yapabilir. Bu hastalık sekonder vajinismus ve primer vajinismus olarak iki kısımda incelenir.

Primer Vajinismus

İlk olarak cinsel ilişkiye girilmesi sırasında vajina kasılarak cinsel ilişkiye girmeyi önlemedeki duruma primer vajinismus adı verilir. Bu hastalığı olan kadınlarda vajinaya herhangi bir şey girmesi esnasında yine kasılma yaşarlar. Vajina muayenesi olamadıkları gibi vajinaya fitil veya herhangi bir ilaç koyamazlar. Bu durumun ortaya çıkması olarak ilk gece korkusu yani gerdek gecesi korkusu olarak değerlendirilebilir.

Sekonder Vajinismus

Bazı kadınların cinsel yaşamları iyi giderken ağrılı olan jinekolojik muayene, kürtaj, zor doğum yapmak veya düşük gibi travmaların ortaya çıkması sonucunda oluşan sekonder vajinismus durumunun temeli korku olmaktadır. Menopoz sonrasında bazı kadınlarda vajinismus ortaya çıkmaktadır. Yaş ilerledikçe vücutta düşen östrojen seviyesi ile vajinanın içindeki elastiklik ve nemlilik yok olur. Bu durumda olan kadınlar cinsel ilişkiye girmeleri durumunda ağrılar hisseder ve bu ağrılar zamanla vajinismus’un oluşumunu sağlar.

Bu sınıflandırma grubunun dışında ortaya çıkan vajinismus durumlar spazmodik ve durumsal olarak ele alınır. Durumsal vajinismustaki hasta herhangi bir düzeydeki virüse izin vermez ve bu kişi tampon kullanabilir. Spazmodik vajinismus durumunda vajina bölgesinde bulunan kaslar aşırı derecede kasılma yapar. Bu vajinismus hastalığı olan kadınlar cinsel ilişkiye girmeden önce sevişme sırasında vajinadaki kaslar mesane kasına benzer kasılma yaşar.

Vajinismus Belirtileri

Sizler için vajinismus belirtileri nelerdir? Belirtmek isteriz. Vajina bölgesinde bulunan kaslar istemeyerek kasılmaya başlar. Şu belirtiler gözlemlenebilir:

 • Cinsel ilişki sırasında ağrının olması

 • Cinsel ilişki zor veya imkansız hale gelmesi

 • Kadının jinekolojik muayene esnasında ağrı olması

 • Cinsel ilişki denenmesi sırasında kas spazmının yaşanması

 

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri genel olarak yapısal ve psikolojik olarak ele alınmaktadır. Bu hastalık % 80 psikolojik nedenler olmaktadır. Kızlık zarı, ilk gece korkusu ve namus kavramları gibi ön yargılar ile kadının yanlış bilgilendirilmesi abartılı olan bilgiler cinsel ilişkiyi olumsuz yönde etkiler. Kadın ilk olarak cinsel ilişkiye girmesi sırasında çok acı duyması, vajinadan gelen kanın oluşumu, düşünce sorunları, partneri tarafından zorla ilişkiye zorlanması vajinismusu ortaya çıkarır.

Cinsel ilişkiye girecek olan kadın kendini hazırlıksız hisseder. Umutsuz ve başarısız olacağım korkusu vajinismus hastalığının başlangıcı olmaktadır. Kadın kendi vücudunu beğenmiyorsa bu durumda vajinismus oluşumunu tetikler. Vajinismus yapısal nedenleri şu şekildedir:

 • Vajen içerisinde perde olması veya vajinanın kısa oluşu

 • Kızlık zarının sert ve kalın olması

 • Vajinada oluşan enfeksiyonlar

 • Vulvar vestibulitis hastalığının bulunması

 • Bartholin kisti veya apsesi oluşumu.

 

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus, tedavi edilen bir hastalık çeşididir. Hasta kişi bu hastalığı kabullenip muayene olması gerekir. Kızlık zarının çok sert olması ve kalınlığı ise cinsel ilişkiyi kolay hale getirme işlemi yapılabilir. Kadında meydana gelen cinsel isteksizlik belirlenmeye çalışılır. Vajinismus hastalığına yakalanan kadınlar hekimlerin bilgisi ve önerileri ile uygulayacakları egzersiz ile vajina çevresinde bulunan kasları gevşetebilirler.

Yapılacak dilatasyon tedavisi uzman kontrolünde koni şeklinde olan genişletici özelliği bulunan alet vajina içerisine yerleştirilerek kasların genişlemesi sağlanır. Cinsel fonksiyon bozukluğu yaşayan kişiler ilişkileri olumsuz yönde olur. Vajinismus tedavisi için bizlere ulaşabilirsiniz.

Belkıs Rüzgar Çevik

Online Vajinismus Terapisti

0551 025 78 01

bottom of page